Wyspa Vis przewodnik dla żeglarzy – locja Chorwacji

Lokalizacja i krótka historia wyspy Vis

Vis to najdalej wysunięta w morze zamieszkana wyspa Chorwacji. Vis jest jednym z najpopularniejszych celów żeglarskich po chorwackiej stronie Adriatyku. Najwyższym szczytem wyspy jest góra Hum, który znajduje się 587 metrów nad poziomem morza i oferuje wspaniały widok na wyspę i jej okolice.

Na wyspie znajdują się dwa duże siedliska ludzkie. Jednym z nich jest miasto Vis leżące po wschodniej stronie wyspy – od niego pochodzi nazwa wyspy, oraz Komiža położona na zachodnim wybrzeżu.

Wyspa Vis była zamieszkana już w okresie neolitu. W IV wieku p.n.e. grecki tyran Syrakuz Dionizjusz Starszy założył kolonię Issa na wyspie. Później była to niezależna polis pod panowaniem Liburnów.

Od XV wieku do 1797 roku wyspa znajdowała się pod panowaniem Republiki Weneckiej. W tym czasie duże osady rozwijały się wzdłuż linii brzegowej: Comisa – obecnie Komiža oraz Lissa – obecnie Vis.

Wpływy weneckie są nadal łatwo rozpoznawalne w renesansowej architekturze znajdującej się na wyspie. Po krótkotrwałym Królestwie Włoch Napoleona, od 1814 roku wyspa była zarządzana przez Cesarstwo Austriackie. Zachowała swoją włoską nazwę Lissa

Po zakończeniu I wojny światowej, wyspa była krótko pod panowaniem włoskim, zanim została przekazana Królestwu Jugosławii. Vis był w pewnym momencie miejscem głównej kwatery marszałka Josipa Broz Tito, przywódcy jugosłowiańskiego ruchu oporu partyzanckiego.

Wyspa była krótko okupowana przez Włochy i pod koniec II wojny światowej wróciła do Jugosławii. Wyspa stała się częścią Republiki Chorwacji po tym, jak Chorwacja uzyskała niepodległość od Jugosławii w 1991 roku.

Przez dużą część swojej najnowszej historii wyspa była niedostępną dla ludzi postronnych jugosłowiańską bazą wojskową. Stan ten zmienił się w 1989 roku. Ta izolacja uchroniła wyspę przed masowym rozwojem turystyki i sprawiła, że odwiedzenie Vis możemy porównać do podróży w przeszłość, gdzie główną atrakcją na wyspie jest natura oraz rolnictwo.

Wyspa Vis

Miasto i port Vis

Miasto Vis zostało pierwotnie założone jako grecka kolonia o nazwie Issa. Położone jest w sercu zatoki – Viska Luka na północno wschodnim krańcu wyspu.

Miasto jest połączeniem dwóch osad: XIX-wiecznej Luki (co w języku chorwackim oznacza port), w której obecnie znajduje się przystań promowa, oraz średniowiecznego miasteczka Kut (W języku chorwackim oznacza róg), usytuowanego w południowej części zatoki. Osady połączone są promenadą biegnącą wzdłuż brzegu. Przy promenadzie znajdują się miejsca dla jachtów.

Vis jest znany ze swoich pięknych plaż i krystalicznie czystego morza. Najbardziej popularna miejska plaża znajduje się na północ od portu, przed Hotelem Issa. Dalej na północ napotkasz szereg dzikich miejsc do kąpieli. Natomiast na południe za Kut, znajduje się kamienista plaża Grandovac na której możesz skorzystać z beach baru.

Vis port jachty

Informacje dla żeglarzy

Informacje dla żeglarzy dotyczące szczegółów cumowania w porcie w Vis znajdziesz w naszym wpisie Port Vis- gdzie cumować.

Miasto i port Komiža

Po zachodniej stronie wyspy znajduje się rybackie miasteczko Komiža. Położone jest u podnóża wzgórza Hum. Dzięki temu jest chronione przed wiatrami północnymi i jest najcieplejszym miejscem w Chorwacji zimą.

Architektura miasta świadczy o jego długiej tradycji rybackiej, a każdego roku w sezonie letnim Komiža osiąga swój szczyt podczas obchodów Nocy Rybaków. To tradycyjne wydarzenie odbywa się co roku w pierwszą sobotę sierpnia od 1986 roku. Obchody Nocy Rybaków są pełne tańca , śpiewu i domowych przysmaków.

Miasto jest pełne małych restauracji oferujących niesamowite lokalne dania i wina oparte na świeżych owocach morza.

Informacje dla żeglarzy

Informacje dla żeglarzy dotyczące szczegółów cumowania w porcie w Komižy znajdziesz w naszym wpisie Port Komiža – gdzie cumować.

port marina komiza

Wyspa Bisevo

Obszar Komiža jest znany ze swoich naturalnych cudów i nieskazitelnego ekosystemu. Jednym z takich niezwykłych miejsc jest wyspa Biševo. Biševo to mała wyspa w Geoparku Archipelagu Vis, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jest to osobliwy obszar w centralnej części Morza Adriatyckiego, który przeszedł specyficzne przemiany geologiczne związane z tektoniką solną, co zaowocowało wspaniałymi strukturami geologicznymi i cechami geomorfologicznymi. Wyspy charakteryzują się zarówno najstarszymi jak i najmłodszymi skałami na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.

Wyspa Vis przewodnik - bisevo

Błęktina grota – Modra Spilja

Błękitna grota jest jednym z najbardziej popularnych i niesamowitych cudów natury Adriatyku oraz klejnotem koronnym naturalnych bogactw wyspy Biševo. Znajduje się po wschodniej stronie wyspy w zatoce Balun, około 4,5 mili morskiej od portu Komiža.

Błękitna grota została odkryta przez barona Eugena von Ransoneta w 1884 roku. W tym samym roku grota została otwarta dla turystów. Do jaskini można wejść małą łodzią przez wąskie wejście o wysokości 1,5 metra i szerokości 2,4 metra.

Światło słoneczne wpada przez podwodny korytarz, odbija się od dna i zapewnia niesamowity niebiesko-srebrzysty blask. W zależności od pory roku, najlepszy czas na odwiedzenie jaskini to między godziną 10 a 14.

Aby odwiedzić jaskinię należy zacumować swój jacht na bojce w zatoce Mezuporat (na północ od groty). Do groty wpływa się parkową motorówką z przewodnikiem. Obecnie nie ma możliwości samodzielnego wpłynięcia do groty. Koszt biletu do jaskini wynosi 10 Eur/ osobę. (2024r)

Jeśli szukasz jachtu na rejs w Chorwacji, zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki online, gdzie znajdziesz szeroki wybór dostępnych jednostek. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz czarterowy

Czy chcesz regularnie otrzymywać informacje o nowych wpisach takich jak ten?! Zapisz się do newslettera. Będziemy przesyłać Ci najświeższe treści, porady oraz inspiracje, abyś zawsze był na bieżąco. Zapisz się już teraz i nie przegap żadnej ciekawej publikacji!

Zapisz się do naszego newslettera!

Klikając przycisk “Zapisz się”, wyrażasz zgodę na otrzymywanie naszego newslettera dotyczącego czarterów jachtów na podany adres e-mail. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce prywatnośći.