Czarter Francja

Czarter jachtów we Francji

Czarter jachtu we Francji to jeden z lepszych sposobów na spędzenie urlopu. Francuskie trasy żeglarskie pozwalają na połączenie aktywnego wypoczynku z błogim lenistwem. Różnorodna linia brzegowa, bazy czarterowe na zachodzie Francji i Lazurowym Wybrzeżu, łatwy dojazd i bogata oferta wynajmu jachtów różnej klasy to największe atuty francuskiej żeglugi. A przy tym nie można zapomnieć, że to Francja – kraj wina, serów, romantycznych wieczorów i atmosfery wiecznych wakacji.

Turystyka żeglarska we Francji wciąż niedoceniana, a szkoda!

Francja ma mocno ugruntowaną pozycję na turystycznej mapie Europy. Latem prym wiedzie wypoczynek na Lazurowym Wybrzeżu, zimą szusowanie na nartach w Alpach. Przez cały rok turyści tłumnie przybywają do Paryża – kulturalnej stolicy Europy. O czarterowaniu jachtów we Francji i przyjemności płynącej z żeglowania mówi się mniej. A przecież Francja ma długą na ponad trzy tysiące linię brzegową! Mało tego – może poszczycić się zarówno dostępem do Morza Śródziemnego, jak i Oceanu Atlantyckiego. Doprawdy trudno o drugi kraj oferujący tak dużą różnorodność początkującym i zaawansowanym żeglarzom. Doskonale rozbudowana infrastruktura, bazy czarterowe, przyjazny klimat, a do tego lokalne wina i sery – wakacje na żaglach we Francji na pewno będą niezapomniane!

Kiedy wybrać się na żagle do Francji?

Trudno uznać Francję za kraj jednorodny klimatycznie, niemniej sezon żeglarski zarówno od strony Atlantyku, jak i Morza Śródziemnego przypada na ten sam okres – rozpoczyna się w kwietniu i kończy w październiku.

Szczyt sezonu to miesiące wakacyjne. Jest najcieplej, ale i turystów w tym czasie jest najwięcej. Warto więc zadać sobie pytanie, na czym nam najbardziej zależy – na czystej przyjemności płynącej z żeglowania po pustych morzach czy raczej na wakacyjnej, rozrywkowej atmosferze z żaglami w tle.

Czarter jachtów we Francji – popularne bazy czarterowe

We Francji są trzy regiony, które warto brać pod uwagę przy planowaniu czarteru jachtu we Francji.

Zachodnia część kraju to fragment linii brzegowej nad Atlantykiem. Tutaj do najpopularniejszych baz czarterowych należą:

– Port Dahouët

– Port of Trinité-sur-Mer

– Port La Rochelle

Lazurowe Wybrzeże położone jest na południu kraju nad Morzem Śródziemnym. To symbol luksusowych francuskich wakacji w doskonałym klimacie. To tu czarter jachtów we Francji bije rekordy popularności, a do najchętniej wybieranych baz należą:

– Marsylia

– Port of Saint Mandrier

– Port d’Hyères

– Port de Bormes-les-Mimosas

– Port des Marines de Cogolin w pobliżu Saint Tropez

– Vieux Port de Cannes

– Port de Golfe-Juan

Także żeglowanie wokół położonej południowy-wschód od Lazurowego Wybrzeża Korsyki ma swoich wiernych fanów. Nic dziwnego, bo to bardzo malownicza wyspa i warto ją opłynąć. Bazy czarterowe rozłożone są równomiernie wśród całego wybrzeża Korsyki, a największym zainteresowaniem cieszą się:

– Portu di Macinaggio

– Portu di Turismu di Toga

– Portu di Solenzara

– Portu di Bonifacio

– Portu di Propriano

– Port de Plaisance Charles Ornano

– Portu di Cummerciu di Calvi

Czarter jachtu Francja – jak najłatwiej dostać się z Polski do francuskich baz czarterowych

Z Polski do Francji można dostać się na kilka sposobów – samochodem, samolotem, autokarem, a na upartego nawet pociągiem. Jednak ze względów logistycznych warto brać pod uwagę tylko dwie pierwsze opcje.

Podróż samochodem gwarantuje dotarcie bezpośrednio do jednej z wielu baz czarterowych. Ponadto nie wymusza limitu bagażu, co dla niektórych żeglarzy ma spore znaczenie. Z kolei lot samolotem trwa relatywnie krótko. Podróż autokarem trudno uznać za komfortową, a bezpośrednich połączeń kolejowych nie ma.

Przy wyborze drogi lotniczej warto zacząć od ustalenia, w której części wybrzeża francuskiego znajduje się wybrana baza czarterowa.

Jeśli w planach jest czarter jachtu na Lazurowym Wybrzeżu, do wyboru są dwa lotniska docelowe: w Nicei i Marsylii.

Jeśli w grę wchodzi czarter jachtów na zachodnim wybrzeżu Francji, po stronie Atlantyku, najwygodniej dolecieć do Paryża, a na miejsce dostać się np. wynajętym samochodem.

Sporą liczbą baz czarterowych dysponuje także Korsyka. Dla tych, którzy wybiorą jej wybrzeże, też jest dobra wiadomość: na wyspie znajduje się międzynarodowy port lotniczy Bastia-Poretta.