Czarter Cypr

Cypr

Żeglowanie na Cyprze to wyjątkowe przeżycie ze względu na stabilne wiatry, piękną scenerię i spokojne morze. Na Cyprze znajduje się pięć marin, wiele zatok i bezpiecznych schronień zapewniających wszystko, czego potrzebujesz.

Na Cyprze żyją dwie wspólnoty etniczne – grecka oraz turecka. Wyspa podzielona jest na dwie części. Północna część to Turecka Republika Cypru Północnego, południowa część to Republika Cypryjska – Grecka. Obie części oddziela tzw. Zielona Linia kontrolowana przez wojska ONZ. Możliwość czarteru i żeglowania obecnie mamy tylko po stronie greckiej. Do dyspozycji mamy wybrzeże zachodnie, wschodnie oraz południowe. Zachodnie wybrzeże Cypru rozciąga się od strefy buforowej ONZ na wschód od Pomos do podstawy półwyspu Akrotiri. Przystanie, które nadają się do cumowania w każdych warunkach pogodowych to Latchi na północy i Pafos na południu. W zależności od warunków pogodowych dobre miejsce do zakotwiczenia można znaleźć w Pomos, Plaży Afrodyty, Błękitnej Lagunie, Geranissos, Lara Beach (poza sezonem żółwiowym), Coral Bay, Timi, Pissouri i Avdimou.

Południowe wybrzeże Cypru to długa linia brzegowa z piaszczystymi plażami, wyróżnionymi etykietą Błękitnej Flagi. Miejsca idealne do cumowania/kotwiczenia to między innymi: Limassol Marina, Governor’s Beach, Zygi, Meneou Beach, Larnaca Marina, Larnaca Fishing Shelter, Larnaca Anchorage.

Na wschodnim wybrzeżu Cypru można znaleźć najpiękniejsze i najczystsze plaże, od zatoki Larnaka po Ayia Napa i Protaras. Miejsca warte odwiedzenia to Cape Greco, Potamos, Ayia Napa Marina, Nissi Bay, Blue Lagoon (El Greco), Konnos Beach, Vyzakia Beach, Fig Tree Beach, Sunrise Beach, Sirena Bay, Fireman’s Beach. Każdego roku to właśnie po tej części wyspy podróżuje najwięcej turystów.

Napisz do nas, zaproponujemy Ci trasę i jacht idealnie dopasowane do Ciebie.

Dojazd

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia na Cypr jest samolot. Dostępne jest bezpośrednie połączenie Warszawy z Larnaką. Można również z Warszawy, Krakowa i Gdańska dolecieć na Cypr z przesiadką np. w Wiedniu, Zurychu czy Genewie.

Koszt przelotu samolotem LOT-u albo Lufthansy wynosi od 800 do 1000 zł za osobę. Na Cypr latają również tanie linie lotnicze oraz samoloty czarterowe.

Możesz także skorzystać z lotniska Ercan w tureckiej części wyspy, niedaleko Nikozji. Tzw. Turecka Republika Cypru Północnego nie jest jednak uznawana przez kraje Unii Europejskiej. Wiąże się to z brakiem opieki konsularnej. Lotnisko w Ercan nie posiada statusu lotniska międzynarodowego.

Najkorzystniejszych lotów możesz szukać tutaj.

Sezon

Na Cyprze występuje umiarkowany klimat śródziemnomorski z gorącymi, suchymi i wilgotnymi latami (od czerwca do sierpnia) oraz chłodnymi i nieco bardziej wilgotnymi zimami (od listopada do lutego). Średnie temperatury w lato wynoszą ok 28ºC, natomiast zimą od 10ºC do 22ºC. Przeważające wiatry wieją z kierunków zachodnich. Prędkość wiatru latem najczęściej oscyluje w zakresie 15 do 25kts. Najlepszy okres na żeglowanie po wodach Cypru to lato. Szczyt sezonu przypada na miesiąc lipiec i sierpień, wtedy ceny są najwyższe. Proponujemy rozważyć również czarter jachtu w miesiącach maj, czerwiec, wrzesień i październik. W tych miesiącach temperatura wciąż jest przyjemna a ceny jachtów jak i życia spadają znacznie.