Czarter jachtów w Słowenii
Słowenia ma niezbyt długą linię brzegową i zapewne dlatego kraj ten rzadko bywa pierwszym wyborem przy planowaniu wakacji pod żaglami. Zupełnie zresztą niesłusznie, bo Słowenia jest doskonałym miejscem na czarter jachtu i żeglowanie po Adriatyku.
Dlaczego warto rozważyć czarter jachtów w Słowenii?
Krótka linia brzegowa nie powinna zniechęcać miłośników żeglowania. Dużo ważniejsze jest położenie geograficzne Słowenii. Leży ona na północno-wschodnim krańcu Morza Adriatyckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Włoch i Chorwacji – krajów, które znane są z dobrych warunków do żeglowania. Słowenię można potraktować jako bazę wypadową – można z niej przepłynąć na wody Włoch i Chorwacji. Samo wybrzeże Słowenii, mimo iż krótkie, także ma sporo do zaoferowania. Malownicze plaże i liczne zatoczki zachwycą każdego. Żeglowanie można połączyć z nurkowaniem, podwodny świat Słowenii jest naprawdę zachwycający.
Słowenia często nazywana jest Europą w miniaturze. Jest tu wszystko: morze, góry, imponujące zabytki, doskonała infrastruktura dla turystów i moc dziewiczej przyrody. Chociaż czarter jachtów w Słowenii kojarzy się przede wszystkim z żeglowaniem, warto zaplanować przynajmniej jeden dzień na wycieczkę w głąb lądu.
Kiedy wybrać się na żeglowanie w Słowenii?
Teoretycznie w Słowenii można żeglować od wiosny do jesieni, ale jesienią trzeba liczyć się z możliwością występowania silnych wiatrów, które czasem mogą uniemożliwić pływanie łódką. Końcówka sezonu to propozycja raczej dla wprawionych żeglarzy. Natomiast latem pogoda jest dość przewidywalna i wówczas nawet początkujący mogą śmiało pokusić się o czarter jachtów na słoweńskim wybrzeżu. Codziennie od późnego poranka do zachodu słońca wieje dość silny wiatr zachodni, zwany także bryzą dzienną, gwarantujący dobre warunki do żeglowania.
W miesiącach wakacyjnych średnia temperatura powietrza wynosi 26°C, a wody w Adriatyku 24°C. To najlepszy czas na wynajem jachtów w Słowenii z dziećmi. Takie wakacje na pewno będą dla nich niezapomnianą przygodą. Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące z najmniejszą sumą opadów. Jeśli więc wypoczywać w Słowenii, to tylko wtedy.
Czarter jachtów Słowenia – sprawdzone bazy czarterowe
Krótka linia brzegowa to pewne ograniczenie dla rozwoju żeglugi, niemniej trzeba przyznać, że w Słowenii są bardzo dobre warunki do żeglugi.
Najpopularniejszą bazą czarterową na wybrzeżu słoweńskim jest Marina Portorož. Biorąc pod uwagę, że sam Portorož jest jednym z najważniejszych, może nawet najważniejszym kurortem w Słowenii, miastem z międzynarodowym lotniskiem, nie ma w tym nic dziwnego. W sezonie letnim bujnie kwitnie tu życie nocne. Można zacumować w marinie i spędzić przyjemny wieczór w pubie, tawernie lub dyskotece.
Drugim miastem, które oferuje wynajem jachtu, jest Izola. Marina Izola leży w środkowej części słoweńskiego wybrzeża i jest dobrym punktem startowym do żeglowania po północnych Włoszech. Niedaleko stąd znajduje się włoski Triest. Sama Izola jest niewielkim miasteczkiem, ale jej port i marina przewyższają wielkością tę w Portorožu. Do Izoli zjeżdżają przede wszystkim osoby spragnione spokojnego, niespiesznego wypoczynku. Klimatyczne miasteczko jest też chętnie odwiedzane przez zakochanych.
Która baza będzie lepsza na początek? Skontaktuj się z nami, a pomożemy wynająć łódkę i opracujemy najlepszą trasę na rekreacyjny rejs po północnym Adriatyku.
Jak dostać się z Polski do Słowenii?
Do Słowenii można się dostać na dwa sposoby: własnym samochodem lub samolotem. Pierwsza opcja gwarantuje ciekawą podróż przez kilka krajów Europy i praktycznie brak limitu, jeśli chodzi o bagaż. Jednak trzeba sobie zarezerwować dobę na swobodne przejechanie z Polski do Słowenii. To trochę długo, dlatego lepszym pomysłem będzie podróż samolotem. W naszej wyszukiwarce lotów bez problemu można znaleźć połączenie bez międzylądowań.
Jeśli ktoś planuje czarter jachtu w Portoroz, najwygodniej będzie polecieć na lotnisko właśnie w tym mieście. Z lotniska do mariny można się dostać chociażby taksówką. Inną opcją jest wynajem samochodu na lotnisku. Jeśli lotniskiem docelowym będzie Lublana lub Maribor, wynajem samochodu będzie niezbędny – w tym przypadku odległość od wybrzeża jest dość duża.